Thursday, June 29th 2017. Sunrise : 04:44, Sunset : 21:43

Newton Anglers Match Results

Select Month: 
Date Title Venue Type Hours Results
Thursday, Jun 29Disabled and Over Sixties Members Weekly MatchVulcan ReservoirSenior & ladies,4Awaiting results.
Tuesday, Jun 27Whitedoor Dam 10 match seriesWhite Door DamSenior & ladies,3Awaiting results.
Sunday, Jun 25Senior Sunday matches Upper PoundSenior & ladies,4The Sunday Members Sweepstake, Upper Pound Sankey Canal (20 pegs).
1st Harry Newton (Warrington) peg42, with bream and roach to pole for 5-15-0.
2nd Eddie McLorie, (Newton le W) peg 46 with eels and roach to pole for 5-4-0.
3rd, John Mallett (Bolton) peg 50 with bream and roach to pole for 4-12-0.
Thursday, Jun 22Disabled and Over Sixties Members Weekly MatchWhite Door DamSenior & ladies,4 The Disabled & Over Sixties Members Weekly Match, White Door Dam, (28 pegs).
Oak Pool,
1st Jeff Stirrat, (Aintree) peg 35 with carp and silvers to pole and pellet for 17-15-0.
2nd Eddie McLorie, (Newton le W) peg 4 with carp and silvers to pole and worm for 12-5-0.
3rdChris Grehan (Warrington) peg 29 with skimmers and roach for 8-13-0.
Beech Pool,
1st Eddie Marcroft (Golborne Tackle & Bait) peg 13 with skimmers and carp for 14-12-0.
2nd Dave Aston (Golborne) peg 22, with skimmers and carp for 12-14-0.
3rd Ivor Brown (Newton le W) peg 14 with skimmers and roach for 12-6-0
Tuesday, Jun 20Whitedoor Dam 10 match seriesWhite Door DamSenior & ladies,3The White door Dam Members Tuesday Evening Sweepstake, 20-6-17, (18 pegs).
1st Steve Wood, (Golborne) peg 11 with carp and skimmers to pole and corn for 32-0-0.
2nd,Garry Morley, (St Helens) peg 22, with carp to pellet Waggler for 24-4-0.
3rd Ken Senior (Golborne) peg 12 with carp and skimmers to pole and pellet for 13-8-0
4th Mark Molyneux (Golborne Takle & Bait) peg 10 with carp and roach to pole and caster for 8-4-0.
Sunday, Jun 18Senior Sunday matches Upper PoundSenior & ladies,4The Hay Lock Junior Trophy, Wood Pool, Saturday 17th June.
1st Mike Wallwork, (Newton le W) peg 6 with f1,s and roach to pole and maggot for 5-0-0.
2nd, 5 yr old, Oliver Cox (Newton le W) peg 8 with roach to pole and maggot for 4-8-0.
3rd 7yr old, Alyssa Marcroft (Newton le w) peg 7 with roach to pole for 1-6-0.
The Hay Lock Ladies Trophy,
1st Amy Marcroft, (Newton le W) peg 5, with roach/rudd to pole and maggot for 3-10-0.
2nd, Jackie Kirk, (Abram) peg 3, with roach to pole and maggot for 2-1-0.
3rd, Tanya Whitely (Warrington) peg 1 with roach to pole and maggot for 2-0-0.

The Edward Jolly Annual Trophy Upper Pound Sankey canal Sunday 18th June 2017.
1. Mark Brown (N-le-W), peg 52, 12-1-0, 1 tench and roach and perch on pole and caster
2. Paul Hill (Widnes), peg 46, 7-13-8, 3 bream on tip and worm
3. Billy Aston (Golborne), peg 36, 7-8-8, roach and rudd on pole and maggot
4. John Mallett (Bolton), peg 38, 7-3-8, bream and tench on pole and pe
Thursday, Jun 15Disabled and Over Sixties Members Weekly MatchCow Hay Dam & Lagoon Haydock Pk FarmSenior & ladies,4The Disabled & Over Sixties Members Weekly Match, Haydock Park Farm, (21 pegs) 15-6-017.
Cow Hay Dam,
1st Eddie Marcroft (Golborne Tackle & Bait) peg 8 with carp and silvers to pole and pellet for 22-3-0.
2nd Jimmy Corkish, (St Helens) peg 6 with silver fish to pole and pinky for 11-13 0
Lagoon,
1st Harry Newton (Warrington) peg 14 with silver fish to pole and caster for 9-2-0.
2nd Jeff Stirrat (Aintree) peg 13 with silver fish to pole and maggot for 7-13-0.
Tuesday, Jun 13Whitedoor Dam 10 match seriesWhite Door DamSenior & ladies,3The White Door Dam Tuesday Evening Members Sweepstake. Beech Pool, (!8 pegs).
1st Steve Woods (Golborne) peg 10 with carp up in the water to pole for 37 8-0.
2nd Steve Lacey (St Helens) peg 21 with carp and roach to pole and caster for 15-12-0.
3rd Mark Molynuex, (Golborne Tackle & Bait) peg 14 with carp and silvers for 9-12-0.
4th Tom Collins (Newton le W) peg 25 With carp and skimmers to tip for 8-0-0.
Sunday, Jun 11Senior Sunday matches Upper PoundSenior & ladies,4The Sunday Members Sweepstake, Upper pound Sankey Canal (15 pegs).
1st John Mallet (Bolton) peg 14 with bream and tench to po le and worm for 12-10-0.
2nd Ray Shorrocks, (Farnworth) peg 12 with tench and roach to pole and caster for 5-2-0.
3rd Ernie Hankinson, (St Helens) peg 20 with all roach to pole and maggot for 4-11-0.
Thursday, Jun 08Disabled and Over Sixties Members Weekly MatchYew Tree ReservoirSenior & ladies,4The Disabled & Over Sixties Members Weekly Match, Yewtree Reservoir, (15 pegs).
8-6-17.
1st Eddie Cook, (Warrington) peg 17 with carp and bream to pole and caster for 29-2-0.
2nd, Harry Newton (Warrington) peg 23 with carp and bream to pole and caster for 24-7-0.
3rd, Eddie McLorie, (Newton le W) peg 1 with carp and bream to pole and worm for 21- 4-0.
4th, Dave Boyle,(Newton le W) peg 7 with small carp and roach to pole and maggot for 15-8-0.
Tuesday, Jun 06Whitedoor Dam 10 match seriesWhite Door DamSenior & ladies,3The White Door Dam Tuesday evening Sweepstake, Beech Pool, (18pegs).
1st Steve Lacey, (St Helens) peg 16with Chub carp and tanch to pole and worm for 11-2-0.
2nd Kevin Hollis, (Newton le W) peg 24 with carp and skimmers to pole and pellet for 10-12-0.
3rd, Terry Speakman, (Lowton) peg 14 with roach and skimmers to pole and caster for 8-10-0.
4th, Mick Collins (Newton le W) peg 12 with carp and bits to pole and pellet for 7-4-0.
Sunday, Jun 04Senior Sunday matches Upper PoundSenior & ladies,4The Cyril Pardoe Junior Cup, Lyme pool. Saturday 3-6-17.
1st Mike Wallwork, (Newton le W) peg 10, with f1 carp and chub to pole and pellet for 17-8-0.
2nd Miss Alyssa Marcroft, (Newton le W) peg 6 with roach to pole and maggot for 2-8-0.
3rd, Oliver Cox, (Newton le W) peg 12 with roach to pole and maggot for 2-0-0.
3rd, Scott Leicester (Warrington) peg 4 with f1 carp to tip and method feeder for 2-0-0.The Ladies Cyril Pardoe Cup, Lyme Pool, 3-6-17.
1st ,Amy Marcroft, (Newton le W) peg 8 with f1car skimmers and roach to pole for 10-2-0.
2nd ,Shirley Dillsworth, (St Helens) peg 2 with f1carp and roach to pole for 8-6-0.
3rd ,Jackie Kirk, (Wigan) peg 11 with crucian carp and roach to pole for 2-5-0.
The Newton Annual Cup, Upper pound Sankey canal, 4-6-17, (25 pegs).
1st, Ray Shorrocks (Farnworth), peg 42, 9-13-12, bream and eels on long pole and maggot
2nd, Harry Newton (Warrington), peg 46, 3-11-0, eels and roach on long pole and worm
3rd,Mark Brown (N-le-W
Thursday, Jun 01Disabled and Over Sixties Members Weekly MatchVulcan ReservoirSenior & ladies,4The Disabled & Over Sixties Members Weekly Match, Vulcan Reservoir 28 pegs) 1-6-17.
1st Paul Hill, (Widnes) peg 17, with f1 carp to tip for 107-0.
2nd Bill Aston (Golborne) peg 1 with f1 carp Ide and roach for 9-6-0.
3rd,Alan Tickle (Newton le W) peg 6 with f1 carp and roach for 8-14-0.
Section Winners:
Sec1 Jimmy Corkish (St Helens) peg 5 with 4-8-0.
Sec2, Dave Boyle (Newton le W) peg 24 with 8-1-0.